lutego 02, 2018

Kurzołapy od Hieronima Boscha


Hieronim Bosch – myślę, że każdy w którymś momencie zetknął się z twórczością tego niderlandzkiego malarza. Jeżeli jednak Bosch kojarzy Wam się tylko z wiertarkami to pora nadrobić zaległości. Tworzył on na przełomie XV i XVI wieku. Jego najbardziej znane dzieła to tryptyki "Ogród rozkoszy ziemskich", "Sąd Ostateczny" oraz "Kuszenie św. Antoniego". Przez wieki uznawany był za malarza cierpiącego na jakąś chorobę psychiczną, heretyka religijnego i zwolennika okultyzmu.

No cóż. Patrząc na jego dzieła – przepełnione dziwacznymi, zdeformowanymi monstrami – trudno się dziwić takiej opinii.

Kuszenie św. Antoniego, ok. 1501 r.

Ogród rozkoszy ziemskich, ok. 1500 r.

 Sąd Ostateczny, ok. 1482 r.

Nie ma jednak co do tego żadnych wątpliwości – to kawał dobrego malarstwa. Pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że Bosch swoim podejściem do sztuki wyprzedzał epokę, w której przyszło mu tworzyć. Jego dzieła zachwycają, i przerażają zarazem, po dziś dzień.

Jeśli lubicie sztukę Boscha, ale może być ciężko z wygospodarowaniem miejsca na ścianie na reprodukcję któregoś z tryptyków – to mam rozwiązanie. Na Amazonie [ KLIK ] znajdziecie figurki postaci, które pojawiają się na obrazach tego artysty. Ceny figurek wahają się w okolicy 35-60$ za sztukę.
Powiedzcie sami, czyż nie są urocze w swej okropności?2 komentarze:

  1. Dziś byłby nazwanym artbrutowcem i nikt by się na niego nie patrzył krzywo (chyba). Ogród rozkoszy ziemskich kojarzy mi się ze światem z Alicji w Krainie Czarów.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2018 Bajzel.blog